Szkice o bezpieczeństwie pożarowym i nie tylko.

0
158

Strefy zagrożone wystąpieniem atmosfery wybuchowej.

SAM_0774Przyglądałem się jak agencje ochrony przejmują obiekty przemysłowe. Koordynatorzy przyjeżdżają na obiekt i oglądają posterunki ochrony, ogrodzenie, bramy, budynki, kamery, elementy systemu alarmowego a czasem nawet zainteresują się centralką systemu sygnalizacji pożaru (SSP). Potem „opracowują” kosztorys, wstępne procedury a nawet plan ochrony. Zawsze zastanawiam się jak można opracować coś sensownego po trzydziestominutowej wizycie na obiekcie, ale widocznie da się. Potem następuje otwarcie obiektu i rusza ochrona.

Przyjeżdżam ja sobie na taki właśnie obiekty, który firma chroni od trzech miesięcy i ku mojemu zdziwieniu jest nawet plan ochrony żeby przygotować szkolenie dla pracowników ochrony. Zapoznaję się z dokumentacją (a raczej jej namiastką i to dość marną) i spaceruję sobie po trasie patrolu Activ Guard i nagle coś uderzyło mnie po oczach. Rozglądam się i patrzę na budynek, ogrodzenie aż mój wzrok zatrzymuje się na dwunastu zbiornikach z gazem „propan-butan”. Na murkach przeciwwybuchowych znajduje się ostrzeżenie o strefie II zagrożenia wybuchem i zakaz wchodzenia z urządzeniami elektronicznymi w tym telefon komórkowy nawet na osobnym piktogramie z napisem. Na murku przeciwwybuchowym jest natomiast zamontowana bariera alarmowa a z drugiej strony punkt kontrolny Activ Guard. Wróciłem na portiernię rozmawiam z pracownikami ochrony i resztki włosów na mojej głowie zaczynają albo szybko rosnąć albo się jeżą.

Parodia planu ochrony nie uwzględnia ani jednego przepisu ochrony ppoż. BHP nie wspomnę już o standardach HACCP wdrożonych na zakładzie. Procedury patrolowe nie przewidują zakazu wchodzenia z urządzeniami elektronicznymi i radiotelefonicznymi w strefy zagrożone wybuchem. Co ja mówię wg planu ochrony (o ile wykaz procedur ściągniętych z internetu można nazwać planem ochrony) nie wskazuje miejsc szczególnie zagrożonych, bo nie ma w nim charakterystyki obiektu ani identyfikacji zagrożeń ani ….. szkoda czasu i miejsca.

Strefy zagrożone wybuchem to miejsca, w których używane urządzenia muszą spełniać wymogi dyrektywy ATEX. Co to takiego? Zapytał menadżer ds. ochrony fizycznej, któremu zwróciłem na to uwagę. Nawet nie będę komentował – niby specjalista od ochrony obiektów przemysłowych. Krótko mówiąc mówimy tu o akcie prawnym definiującym wymagania zasadnicze, jakie musi spełniać każdy produkt, przeznaczony do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem. Jeśli koniecznie chcemy wpuścić pracownika ochrony ze sprzętem radio-elektronicznym w strefę zagrożoną powstaniem atmosfery wybuchowej to nasze urządzenia muszą spełniać wymogi postawione w dyrektywie ATEX. Największy problem polega na tym, że wszyscy lekceważą zagrożenie wybuchem i w każdej rozmowie nawet z zarządami agencji ochrony słyszę, że 90% zadań ochroniarzy to łapanie złodziei. A zagrożenie wybuchem to tylko mi się wydaje, że jest tak bardzo ważne. Pozostawiam również bez komentarza.

CDN

Krzysztof Różycki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here