Dlaczego nie czytamy aktów prawnych?

0
51

SAM_0774Znajomość aktów prawnych regulujących pracę ochrony jest obowiązkiem osób funkcyjnych, które posiadając kwalifikacje organizują i nadzorują pracę pracowników ochrony. Jak wygląda ta znajomość prawa? Dość marnie chyba, że świadomie nie stosujemy się do przepisów prawa. Największe problemy pojawiają się na obiektach, które nie należą do obiektów obowiązkowej ochrony. Tutaj mamy tak dalece idącą swobodę działania, że na czternastu zatrudnionych pracowników mamy kierownika, dwóch dowódców i jedenastu pracowników ochrony. Problem polega na tym, że żadna z tych osób nie posiada kwalifikacji. Skąd się to bierze? Na innym obiekcie Kierownik Ochrony (kwalifikowany POF) wyznacza na dowódcę osobę bez kwalifikacji, która ma dowodzić (organizować i nadzorować) pracownikami z kwalifikacjami POF. Ale to jeszcze nic – osoby te są przekonane, że kierownik ma prawo wskazać osobę na stanowisko dowódcy w zakresie pełnienia obowiązków, która nie posiada kwalifikacji. Ja się pytam gdzie taki przepis się znajduje – bardzo chętnie poczytam.

Gdyby kierownik poczytał ustawę, którą powinien znać perfekt, to by się doczytał:

„Art. 26.

  1. Osoba wpisana na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej jest uprawniona do:

2)   organizowania i kierowania zespołami pracowników ochrony fizycznej.”

Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2014 poz. 1099)

Skąd, zatem bierze się pogląd, że Kierownik może wyznaczyć inną niż powyżej podana osobę do realizacji zadań z zakresu organizacji i kierowania pracownikami ochrony fizycznej?

Z przykrością muszę stwierdzić, że źródłem takich paradoksów jest niechlujność, lenistwo i brak chęci do nauczenia się paru podstawowych zasad. Ta sytuacja ma negatywny wpływ na poziom wiedzy pracowników ochrony, bo czego nauczy się pracownik od takiego kierownika? Oprócz tego, że na obiekcie nieobowiązkowej ochrony można nie mieć planu ochrony a szefem może być niekwalifikowany POF to raczej niewiele.

Dlaczego nie czytamy aktów prawnych? Jest kilka powodów:, bo są nudne, nie chce się nam czytać ze zrozumieniem, trzeba by zastosować się do przepisów itd. Jednak głównym powodem jest przekonanie o tym, że wiemy wszystko najlepiej i żaden akt prawny tego nie zmieni – do czasu pierwszej sprawy sądowej oczywiście.

Krzysztof Różycki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here