Co pięć lat szkolenie???

0
1459

SAM_0774Dość często pojawia się pytanie, dlaczego pracownik ochrony, który zdał egzamin na licencję POF (dokument ważny bezterminowo) ma teraz, co pięć lat robić kurs? Sprawa jest tak prosta, że aż trywialna, co powoduje, że nie zauważamy prostej i logicznej odpowiedzi. Nowelizacja ustawy o ochronie osób i mienia uchyliła ważność licencji, co oznacza, że bez względu, na jaki czas dokument został wydany już nie obowiązuje – to po pierwsze. Po drugie – zamiast licencji, znowelizowana ustawa wprowadza wpis na listę kwalifikowanych POF oraz nakłada obowiązek na pracownika „odnawiania” uprawnień, co pięć lat. To odnawianie uprawnień odbywa się w formie uczestnictwa w szkoleniu, co należy udokumentować i przedstawić odpowiedniemu terytorialnie Komendantowi Wojewódzkiemu Policji.

Szczerze mówiąc „odnawianie” uprawnień POF jest jedną z bardziej rozsądnych zmian w ustawie i nie jest jakąś nowością na rynku specjalistów. Uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej trzeba odnawiać, co pięć lat, uprawnienia SEP też, co pięć lat a uprawnienia spawacza, co dwa lata. Co to oznacza? Oznacza to tylko tyle, że co określony czas pracownik musi odświeżyć swoją wiedzę i zajrzeć do aktów prawnych, które nie są constans, ale podlegają zmianom (nowelizacjom).

Jak często widuje się pracownika ochrony, który zdobył uprawnienia dwanaście lat temu i do dzisiaj nie zaglądał do aktów prawnych? Gdyby nie zmiana licencji na wpisy to wielu z licencjonowanych POF nie wiedziałaby, że w ustawie zachodzą jakieś zmiany. Teraz wyobraźmy sobie, że taka osoba jest kierownikiem ochrony obiektu, koordynatorem albo szefem konwojów itd.

Pracując dla różnych agencji ochrony muszę powiedzieć, że spotykałem różne, różniaste kwiatki i kwiatuszki właśnie w tym zakresie. Jak można powiedzieć pracownikom ochrony, że realizują swoje zadania bezprawnie na podstawie niewiedzy ludzkiej ujmując osoby na gorącym uczynku kradzieży? A miałem takiego szefa na jednym z centr handlowych a jakże – licencjonowany drugiego stopnia. Albo jak można powiedzieć pracownikom ochrony, że powinni udzielić pomocy szefowi ochrony i zlać taksówkarza, który został napadnięty (poza obiektem) właśnie przez szefa ochrony? A co powiedzieć o szefach tego szefa skoro dostał za to nagrodę?

Biorąc powyższe pod uwagę uważam, że obligatoryjne szkolenia, co pięć lat dla pracowników ochrony posiadających wpis na listę kwalifikowanego POF jest jak najbardziej na miejscu i tego właśnie brakowało w poprzedniej ustawie. Nie wystarczy raz zdobyć uprawnienia należy je doskonalić i uaktualniać swoją wiedzę, bo nie ma nic, co by stało w miejscu czas płynie a świat się zmienia.

I tym optymistycznym akcentem kończę ten krótki wpis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here