PEST, Porter i bezpieczeństwo

0
246
Fot. Fotolia

Porter nie od piwa, a od analizy. Do dzisiejszych rozważań i rozmyślań skłonił mnie tytuł wystąpienia jaki mam wy… głosić? Chyba tak to się nazywa.

Temat: Bezpieczeństwo informacji we współpracy z dostawcami.

Wdzięczny, lekki i … strategiczny. Zacząłem się zastanawiać i wróciłem do swoich pierwszych w sumie publikacji sprzed chyba 10 lat (na bloga przeniosłem w 2008 roku). I … nic nowego

Naprawdę zasmuca mnie to, że to nic nowego. Może nie tyle w kierunku biznesu, bo pojawiły się zupełnie nowe rodzaje biznesu, kanały sprzedaży, a z nimi nowe zagrożenia, ale jak spojrzeć na to wszystko to okazuje się, że analizy są ciągle te same.

Czyli jakby zadać pytanie – to będzie brzmiało:

Nic nowego się nie dzieje?

Chyba w sumie tak. Pojawiają się nowe zagrożenia, ale struktura ta sama. Dobry warsztat i otwartość i .. wyłapiemy wszystko.

Ot takie 5 sił Portera i w tle integracja pionowa. Jakby tak zastanowić się na banalnym na dziś sklepie internetowym. Dostawca rozwiązania, który zna nasze wszelkie informacje (ma dostęp do zaplecza) po roku czasu może nas spokojnie … wysadzić z siodła (nie znalazłem łagodniejszego określenia).

Czyli w sumie za sprawą informacji i dostępu do nich przejąć może dostawców, odbiorców i wszystko co związane z biznesem. Wcześniej, za czasów nieco bardziej industrialnych było to trudniejsze. Wiele branż miało wysokie bariery wejścia (inwestycje) no i nieco trudniej było o klienta. Dziś klient rozproszony, więc i łatwy w przejęciu.

Zmienił się czas…

Jest jednak pewna rzecz, która jest dość znamienna i nieco potrafi zamieszać w systemach bezpieczeństwa (korporacji, informacji, produkcji etc). Jest to czas. Czas w jakim konkurencja nas sponiewiera, czas w jakim media „pociągną” nam po marce… ten czas jest dziś niebywale krótki.

I to jest zmiana, która zaczyna być widoczna, tylko szkoda, że nieco rzemieślniczo. Pojawiają się standardy i normy od ciągłości działania, ale … brak jest biznesu. Brak zrozumienia biznesowego, za dużo schematów i szablonów.

Więc szukajmy czasu… gdzie może zabraknąć.

I to będzie motyw przewodni dla wykładu – czas w bezpieczeństwie informacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here