Zasady lotów VIP

0
49

Dziś, czyli równo rok po katastrofie smoleńskiej spłynęła depesza IAR, informująca o podpisaniu porozumienia miedzy czterem kancelariami: Sejmu, Senatu, Prezydenta i Premiera o zasadach lotów krajowych VIP-ów.

W porozumieniu znajdują się zasady korzystania z samolotów państwowych, ale też czarterowanych oraz wynajmowanych od prywatnych przewoźników. Ciekawym rozwiązaniem jest też wprowadzenie zasad lotów grupowych, czyli takich, w których znajdzie się wielu przedstawicieli urzędów, Senatu, Sejmu. Według instrukcji, niedozwolony jest przewóz więcej niż połowy członków. Komentarz nasuwa się sam, domyślam się, że wcale nie będę oryginalny. Ale mądry Polak po szkodzie. Ale mamy też drugą część przysłowia: Polak drugą przypowieść sobie kupi, że i przed i po szkodzie jednakowo głupi…

Brakuje mi zasad transportu innymi środkami. A w 2004 roku, w trakcie zabezpieczenia 60 Rocznicy Powstania Warszawskiego widziałem, jak ulicami Warszawy przemknął sobie autokar wypełniony polskimi, zagranicznymi vipami, z   śp. Lechem Kaczyńskim, ówczesnym prezydentem RP,Collinem Powelem, Gerhardtem i wieloma innymi dojeżdżającymi na Plac Powstańców z Cmentarza Wolskiego. Miał też miejsce pewien incydent zwany „rolkarz”.

Może kiedyś go opiszę, ale drogówka zabezpieczająca drogi (blokująca) jak i BOR nie spisały się.