Szkice o ochronie fizycznej

0
45

Zarządzanie kwalifikacjami pracownika ochrony – szkolenia.

SAM_0774Skoro jesteśmy po rekrutacji (wiem znów nie podałem konkretnych rozwiązań i nie napisałem o selekcji) to czas zająć się kolejnym etapem zarządzania zasobami ludzkimi – szkoleniami. Jest to jeden z moich ulubionych tematów, bo wszyscy wiemy, że w naszej branży ze szkoleniami leżymy na obu łopatkach i … kwiczymy. Najczęściej z radości, ponieważ jedni nie muszą organizować a drudzy nie muszą chodzić. I tak się kula nasza branża od wpadki do wpadki aż nagle gdzieś, ktoś stanie przed sądem, bo niedoszkolony, nie wiedział, co zrobić i przekroczył uprawnienia.

Szkolenia wewnętrzne realizują kilka celów tak samo jak szkolenia zewnętrzne. Problem polega na tym żeby nam się chciało, chcieć zorganizować takowe spotkania. Jak już organizujemy szkolenia to niech one będą jakoś poukładane w sensowne cykle, bo szkolić od przypadku do przypadku to lepiej nie szkolić w ogóle.

Szkolenie podstawowe realizowane najczęściej w ramach szkoleń wewnętrznych powinno składać się z trzech części. Pierwsza część to informacje o firmie, polityka firmy, cele (może strategie nie na każdym poziomie organizacyjnym). Tu płynnie przechodzimy do części drugiej szkolenia, na której pracownik zostanie zapoznany ze strukturą organizacyjną przedsiębiorstwa. Dzięki temu pracownik wie, kto jest jego przełożonym i jak wygląda droga służbowa. Trzecia część to już zakres obowiązków, miejsce pracy, – więc instruktaż stanowiskowy. Na obecnym etapie nie będę opisywał gdzie i jak należy prowadzić szkolenia – szkic ma mieć charakter informacji ogólnej.

Innym typem szkolenia jest szkolenie okresowe. Najczęściej wynika z uwarunkowań prawnych gdzie pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia takich szkoleń lub utrzymanie kwalifikacji pracownika wymaga przejścia szkolenia zawodowego. Będziemy tu mieli szkolenia z zakresu BHP, ochrony ppoż., uprawnienia SEP, uprawnienia inspektora ds. ochrony ppoż., szkolenia dla kwalifikowanych pracowników ochrony, (co 5 lat) i wiele innych. Część z tych szkoleń będą szkoleniami zewnętrznymi. O ile można sobie wyszkolić pracowników w zakresie ochrony ppoż. (robi to zakładowy inspektor na podstawie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego) o tyle uprawnienia inspektora ds. ochrony ppoż. można zdobyć tylko w takich placówkach jak np. Ośrodek Szkolenia PSP.

Szkolenia doraźne, jako narzędzie doskonalenia zawodowego są albo dedykowane albo ogólne. Dedykowane szkolenia są organizowane dla grupy zawodowej w zakładzie albo dla określonego działu. Celem takiego szkolenia jest przekazanie wiedzy z zakresu, który dotyczy konkretnego działu. Natomiast szkolenia ogólne są organizowane dla wszystkich zatrudnionych w firmie, gdy zmiany w przedsiębiorstwie dotyczą wszystkich pracowników.

CDN

Krzysztof Różycki

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here