Policja pyta o … zabezpieczenia

0
53

Tak dziś zrozumiałem z przekazu w Radio Eska, jadąc z rana autkiem. Teraz czas na tło:

Kilka dni temu uciekł, jak to podają media – członek gangu narkotykowego. Skorzystał okazji, gdy został rozkuty z kajdanek w celu podpisania dokumentów i wyskoczył przez otwarte (sic!) okno. I sobie zwiał.

Tyle tła. Mnie powiem szczerze ucieczka nie dziwi, cóż, przypadek, prokurator się przyjrzy etc. Bardziej mnie jednak zaintrygowała dalsza informacja. Otóż Policja zadała pytanie do sądów rejonowych, jak je zabezpieczyć. Bo krat podobno nie wolno – BHP nie pozwala. Otóż z tym BHP i zakazem krat to bzdura do kwadratu, bo to nie do końca tak, ale nadal nie chodzi mi o drobiazgi, tylko jak zwykle o system. Wybaczcie – jestem audytorem a nie kontrolerem i zawsze spoglądam systemowo na większość spraw, szukając skąd dany błąd się bierze.

Tu błędu nie szukam, ale… Policja pyta sądy …

Hm.. tzw WPA KWP (KSP) czyli po polsku – Wydziały Postępowania Administracyjnego Komend Wojewódzkich Policji (Komendy Stołecznej Policji) dokonują tzw. uzgodnień planów ochrony obiektów, obszarów i urządzeń podlegających obowiązkowej ochronie. Na okoliczność uproszczenia nawet wydali sobie Metodykę Komendy Głównej Policji uzgadniania planów ochrony obiektów, obszarów i urządzeń podlegających obowiązkowej ochronie. Obiekty takie istnieją w Polsce (w tej nowej nomenklaturze) od 1997 roku, a więc 16 lat. WPA KWP uzgodniły setki, jak nie tysiące planów ochrony, gdzie jednym z elementów uzgodnienia jako czynności jest wizja lokalna.

Dodam jeszcze że Policja jest podobno specem od zabezpieczeń, bo kadrę na kursach dla pracowników ochrony stanowi nawet 80% byłych lub obecnych policjantów.

No to jak to jest? Tu szkolą, uzgadniają, a w innym przypadku PYTAJĄ o sugestie specjalistów od orzekania, a nie specjalistów od bezpieczeństwa? Hm… jak mawiał Zulu Gula – dziwna kraj…