Czy IKEA jest ok…

0
52

Slogan wymyślony na potrzeby związkowców, protestujących, zgodnie z oficjalną wersją, w imieniu pracowników ochrony. Pomyślałem, że warto się do tego odnieść, spoglądając szerokim okiem na branżę bezpieczeństwa – nie tylko ochrony.

Na początek….

Zadziwia mnie stwierdzenie z oficjalnej strony Solidarności. Tym zadziwiające, że jest zamieszczone na oficjalnej stronie:

(18.11) Pracownicy ochrony IKEA domagają się poszanowania swoich praw do zrzeszania się w związek zawodowy i apelują o większe zainteresowanie ich warunkami pracy.

Moim zdaniem, w tym przypadku IKEA ma prawo zażądać sprostowania nieprawdziwej informacji. To nie pracownicy ochrony IKEA, a pracownicy ochrony zatrudnieni przez koncesjonowany podmiot, skierowani do pracy na obiekcie protestują.

Cytat drugi, z tego samego pisma:

Zdaniem pracowników ochrony szwedzki koncern tylko pozoruje społeczną odpowiedzialność i wspiera firmę Solid w nieetycznych działaniach.

To już jest zarzut poważny. I nie bardzo ma odniesienie do społecznej odpowiedzialności biznesu koncernu. IKEA w swoich działaniach CSR dba o swoich pracowników, lasy, dzieci itp. Pomijam źródło tego dbania, bo pamiętam kryzysy związane z tymi zakresami. Jednak pomawianie kogoś o wspieranie – czyli działanie zamierzone, do tego w działaniach nieetycznych… cóż…. Prawnicy powinni mieć sporo roboty.

Pracownicy, formalnie zatrudnieni w firmie Solid uważają, że szwedzki koncern tylko pozoruje społeczną odpowiedzialność.

A to ciekawe sformułowanie. Wygląda na to, że pracownicy tylko formalnie są zatrudnieni w firmie Solid. Cokolwiek to ma znaczyć, dla mnie jest całkowicie bez sensu. Bo oznacza, że cała branża ochrony jest tylko formalna.

– IKEA nie tylko odcina się od problemu unikając odpowiedzi na nasze prośby, a z drugiej – angażuje w walkę z pracownikami- opowiada Paula Brzezińska, jedna z organizatorek akcji z Działu Rozwoju KK NSZZ „S”.

A to już jest mistrzostwo świata w manipulacji. Za warunki pracy odpowiada zgodnie z ustalonym w Polsce porządkiem prawnym – pracodawca. Zastanawiam się, skąd taki kierunek działania w organizacji związkowej, która powinna dbać o interesy pracowników. Pracowników, a nie kontrahentów. Pracownik ochrony jest przedstawicielem zleceniobiorcy usługi ochrony. A nie pracownikiem firmy Zleceniodawcy.

Czyli w tym przypadku zakres działania organizacji związkowej się skończył. Zasady współpracy pomiędzy podmiotami gospodarczymi regulując odrębne przepisy i tam o związkach zawodowych nic nie ma.

Będąc pracownikiem ochrony, z dużym doświadczeniem zawodowym, zarówno na stanowiskach wykonawczych jak i kierowniczych potępiam tę formę protestu.

FORMĘ, nie treść. Treść – to kwestia pracownika i pracodawcy, czyli, zaznaczę po raz kolejny, Solidu i ich pracowników. I tu przechodzimy do sedna…

Pracownicy ochrony SOLID domagają się poszanowania swoich praw do zrzeszania się w związek zawodowy.

Poprawiłem cytat, wstawiając prawidłową nazwę firmy. I teraz sobie podywaguję na temat tego utrudnienia w zrzeszaniu. Związek zawodowy zakłada 10 osób…. Solid zatrudnia około 25 tys…. Jak czytam taką bzdurę to mi się scyzoryk w kieszeni otwiera, bo związek zawodowy może założyć jedna zmiana z jednego obiektu. Nikt nie zmusza przecież pomysłodawców do informowania o chęci założenia. W Ustawie o ZZ jest jasno – zakładają, piszą statut, wysyłają do rejestracji i jest…

I kolejna wolna myśl. Za utrudnianie jest sankcja. Ale jakoś nie widzę żadnych działań ze strony już istniejących organizacji, dysponujących ogromnym zapleczem. Widzę natomiast fatalnie zorganizowane protesty, bez spełnienia wymogów prawnych w Warszawie i Krakowie. Z pracy odeszli świetni specjaliści w ochronie fizycznej, pracujący w grupach interwencyjnych, konwojach, na obiektach obowiązkowych. Po drodze przewijała się też fundacja Helsińska.

I co z tego wyszło?

Przedstawiciele organizacji związkowych – maja swoje miejsca … chciałem napisać pracy, ale to nie do końca jest prawda. Nie pracy, tylko swojej „walki o prawa pracownicze”. Cudzysłów specjalnie – bo ta walka dla pracowników kończy się zmianą pracy, a związkowcy jak to związkowcy – zyją sobie dalej. Szukając nowego protestu.

Pracownicy zaangażowani w protesty – jak pisałem wcześniej, świetni specjaliści, zmienili…. Pracę większość powie. Ale nie, nie tylko pracę. Często zmienili branżę. Bo pracodawcy się znają i bronią się – zwykłe prawo dżungli. Nikt nie weźmie do roboty krzykacza, który coś mieszał. Tylko pytanie, czy to on naprawdę mieszał?

Na zakończenie mała informacja. Której przewodniczący nie piszą, nie mówią, nie informują. Pracownik biorący udział w proteście, jest pozbawiony poborów. Czyli po prostu ma potrącaną z pensji dniówkę. Zapytajcie liderów związków czy tak mają. Bo z przepisów wynika, że sa zwolnieni ze świadczenia pracy – czyli po prostu nikt ich za pracę nie rozlicza. Nie ma listy obecności, ani sprawdzania wyników. A kasa jest….

Walczmy o godne warunki pracy. Ale korzystajmy z mocnych podstaw. Są przepisy, które chronią pracownika. Głosy pracodawców o zbyt wielkiej ochronie pracowników nie wynikają z niczego. Po prostu przepisy dają sporo możliwości.

Ale warunkiem jest spełnienie wymagań, a nie działania rodem z XIX weku…

Napiszę jeszcze raz.

FORMA PROTESTU, JEST NIE DO PRZYJĘCIA. W SKRAJNYM WYPADKU SPOWODUJE, ŻE FIRMY BĘDĄ POWOŁYWAĆ WSO, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY, LUB ZACZNĄ ZATRUDNIAĆ POD JAKĄKOLWIEK PRZYKRYWKĄ (NP SPRZĄTACZY Z PILOTAMI NAPADOWYMI, PORTIERÓW ITP) A WTEDY NAPRAWDĘ BRANŻA OBERWIE.

NIE DAJMY SIĘ MANIPULOWAĆ ORGANIZACJOM, KTÓRE JAK WIDAĆ Z FORMY ATAKU, NIE SĄ Z NAMI. BO WALCZĄ Z NASZYMI KLIENTAMI.

I na koniec najważniejsze.

Pracownicy utworzyli stronę internetową www.czyikeajestok.pl, na której odwiedzający ją internauci mogą wypowiedzieć się na temat postępowania IKEI

A baza domen mówi, że jest ona zarejestrowana jako firmowa….

Ktoś tu chyba kłamie.

Osoba prywatna może zarejestrować domenę na prywatne dane. Dane te nie są wtedy publikowane (ochrona danych osobowych, w przypadku braku zgody – nie ma informacji). Więc pełna anonimowość co do abonenta….

Domena czyikeajestok.pl
Id abonenta hmns617844 (FIRMOWA)
Serwery nazw dns.home.pl. [62.129.252.30]
dns3.home.pl. [81.210.44.122]
dns2.home.pl. [213.25.47.166]
Utworzona 2009.10.13 14:08:13
Ostatnia modyfikacja 2009.11.02 15:59:00
Opcja brak
Registrar Home.pl sp.j.
pl. Rodła 9
70-419 Szczecin
Polska/Poland
+48.914325555
+48.801445555
info@home.pl