Audyt Bezpieczeństwa

0
57

Audyt bezpieczeństwa to cykl artykułów, które mają za zadanie omówić tak ważną i istotną kwestię oceny realizacji ochrony w firmach i obiektach. Tak, tak – ochrony, nie samego bezpieczeństwa. Wszędzie gdzie mogę, staram się rozróżniać pojęcia bezpieczeństwo i ochrona.

Bo czym tak naprawdę jest bezpieczeństwo? Według mnie – stanem. Stanem, w którym dany zasób nie jest narażony na bezpośrednie działanie zagrożeń (np poprzez zastosowane zabezpieczenia).

A czym jest w takim razie ochrona? Jak dla mnie – działaniem. Stosowaniem zabezpieczeń. Nie samym opracowaniem, opisaniem, czy przygotowaniem. Bo to jeszcze trochę za mało – zabezpieczenia muszą wynikać z działania. Systemu alarmowego, organizacji. A nie być tylko systemem, który wisi na ścianie. Wisi – nie działa, to zabezpieczenie? Chyba nie – to wtedy jest tylko zestaw złożony z określonych urządzeń

No więc tak naprawdę – czym będzie audyt bezpieczeństwa? Czy tym, co sprzedają agencje ochrony czy też firmy konsultingowe, a nazywają audytem otwarcia, czy też audytem zerowym? Cóż… Przeczytałem dziś, że audyt, to zebranie informacji o tym, co firma robi, czym się zajmuje i jakie z tego mogą być zagrożenia.

Wybaczcie, ale trochę teorii, czy też słownictwa. Ale żeby nie było za prosto, to tylko wskażę ścieżkę. Proszę porównać dwa słowa z języka angielskiego:

Audit i Survey.

I zastanowić się, czy audyt to na pewno jest rozpoznanie…

Rozprawkę na temat audit vs survey – przeczytacie w numerze 6 Systemów Alarmowych. A właśnie – cykl Audyt Bezpieczeństwa znajdziecie w najstarszym chyba periodyku z branży bezpieczeństwa – Systemy Alarmowe. W numerze 5 starałem się wskazać najprostsze metody oceny zagrożeń, złożone z dwóch czynników – istotności i prawdopodobieństwa. Zachęcam do czytania.